• Przeczytaj koniecznie!
  • Gniewkowo
  • Janikowo
  • Kruszwica
  • Pakość
  • Kujawy
  • Region
  • 

    Za pół roku II tom Historii Kujawskiego Futbolu

    dział: Sport / dodano: 20 - 09 - 2024

    W marcu 2025 roku ukaże się II tom Historii Kujawskiego Futbolu – pierwszego wydawnictwa kompleksowo opisującego tworzenie się piłkarstwa na obszarze obecnego Powiatu Inowrocławskiego. Już teraz można zobaczyć projekt kolejnej okładki, która – tak jak wszystkie z czterech planowanych tomów – będą ze sobą korespondowały.

    Prace nad II tomem trwają od 2021 r. - czyli od momentu ukazania się tomu I, który miał 230 stron. Tom II, opisujący lata 1945-1969, będzie miał ich około 400. Tak jak w poprzednim, będą w nim archiwalne zdjęcia, tabele sprzed lat, wyniki oraz składy zespołów. Będzie też o sferze politycznej, która w okresie komunizmu miała na polski sport wielki wpływ, anegdoty oraz mnóstwo ciekawostek, statystyk i wspomnień.

    - Już dziś jest pewne, że kibice po lekturze książki, będą musieli zrewidować niektóre informacje, bowiem II tom Historii Kujawskiego Futbolu sprostuje choćby daty założenia czołowych klubów na Kujawach – mówi autor, Jarosław Hejenkowski.

    Książka nie będzie poświęcona wyłącznie sportowi, choć on będzie jej kanwą. Piłka nożna i powstawanie lokalnych drużyn będą głównym nurtem opartej na faktach szerszej opowieści o początkowych latach PRL, o klimacie, kulturze i obyczajach tamtych lat.

    Wydawnictwo nie będzie zawierało jedynie wyników i tabel, ale też unikalne zdjęcia, mnóstwo ciekawostek oddających klimat czasów.

    Będzie o klubach z Inowrocławia, Kruszwicy, Gniewkowa, Pakości, Janikowa oraz działających w gminach Dąbrowa Biskupia, Rojewo, Złotniki Kujawskie i Gmina Inowrocław. Takich, o których jeszcze się pamięta i takich, o których dawno zapomniano. No bo kto pamięta np. o Unii Szymborze? A ten klub istniał i był bardzo aktywny w latach 50.

    - W działalność w ponad stu klubach, które funkcjonowały na terenie dzisiejszego Powiatu Inowrocławskiego, zaangażowanych było tysiące ludzi. Książka ma być hołdem dla nich oraz źródłem wiedzy historycznej dla młodszych pokoleń - mówi autor, Jarosław Hejenkowski.

    W związku z faktem, że trwa jeszcze kompletowanie materiałów, wydawca zwraca się z prośbą o kontakt do osób, które posiadają zdjęcia, klubowe kroniki, wycinki prasowe i inne informacje na temat klubów działających w Inowrocławiu, gminie Inowrocław oraz gminach Pakość, Janikowo, Dąbrowa Biskupia, Kruszwica, Rojewo, Złotniki Kujawskie i Gniewkowo. Z wydawcą kontaktować można się mailowo pod adresem: kujawski.futbol@gazeta.pl

    Premierze książki będzie towarzyszył cykl spotkań autorskich oraz zakrojona na szeroką skalę kampania promocyjna w mediach lokalnych i ogólnopolskich oraz mediach społecznościowych.

    II tom Historii Kujawskiego Futbolu jest wspierany przez Fundusz Wsparcia Inicjatyw Społecznych.